Believe!


Melanie Oudin, US Open seyircisinin çok fazla ümit beslediği bir isim değildi turnuva başlamadan önce. Bayanlar tenisinin 70 numarası olan yükselişteki bu Amerikalı, ilk turda underdog olarak çıktığı Anastasia Pavlyuchenkova maçını baştan sona domine ederek ikinci tura geçti. 4 numaralı seribaşı Elena Dementieva idi yeni rakibi. Elena’nın böyle sürprizlerle veda ettiği turnuva sayısı bir hayli fazladır, ancak yine de Oudin için bu ilk tur galibiyeti bile büyük bir başarıyken kimse yeni bir sürpriz beklemiyordu. İlk seti vermesine rağmen, o her oyuna sıkı sıkı tutunan yapısıyla Dementieva’yı çok zorladı ve 2-1 ile büyük çapta bir sürprize daha imza attı.


Dün Maria Sharapova önünde ise, son iki Grand Slam turnuvasındaki başarıları ve rakibinin sakatlık problemleri nedeniyle kötü bir yıl geçiriyor olması ile Oudin hiç olmadığı kadar favoriydi belki de… 29 numaralı seribaşına karşı da ilk seti verdikten sonra geri döndü ve Amerikan halkının ayakkabılarındaki yazıya odaklanmasını sağladı. Sharapova adına da omuz sakatlıklarıyla verimsiz geçen son yılların üzerine, dün sağlık molası almasına sebep olan elindeki yeni sakatlık can sıkıcı.


Üç turda da Rus tenisçileri geçerek yoluna devam eden Oudin’in yeni rakibi 13 numaralı seribaşı Nadia Petrova. Justine Henin’ı fazlasıyla özleyen biri olarak bu Amerikalı kızın daha da ilerileri görmesini istiyorum. Zaten 1.68 boyundaki Oudin de ilham kaynağı olarak Belçikalı’yı gösteriyor ve onu “bir şeyler kazanmak için uzun boylu olmak zorunda olmadığını ispat eden bir öncü” olarak tanımlıyor. Wimbledon’da da, burada Jelena Jankovic’i eleyen Yaroslava Shvedova’yı ve ardından da bizzat Sırp tenisçiyi saf dışı bırakarak sükse yapmıştı. Ancak dördüncü turda Agnieszka Radwanska ile bitiyordu yolculuğu. Nadia Petrova’ya stiliyle nispeten daha büyük zorluk çıkaracağını tahmin ediyorum. İnanıyoruz…

1 thought on “Believe!”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *