Tour de France 2011 – Terasta Ne İşin Vardı Voeckler?


Tour de France’ta genel klasman mücadelesini tırmanışlar değil, (maalesef) inişler belirliyor. Tour’un İtalya’ya sapan Gap-Pinerolo etabının son tırmanışında Alberto Contador’un bir aç atak denemesi sonuçsuz kalınca, esas mücadele finişe doğru uzanan inişte başladı.

Yukarıdaki screenshot her şeyi anlatıyor. Thomas Voeckler iniş sırasında bir evin terasına girerek rakiplerinden koptu. Contador ve vatandaşı Samuel Sanchez, farklı takımlardan olmalarına rağmen dün olduğu gibi bugün de bir İspanyol karteli kurarak iniş sırasında birlikte risk aldılar. Bu tip hemşehricilikler ilk defa yaşanmıyor. Andy ve Fränk Schleck, Ivan Basso, Cadel Evans ve sarı mayo Voeckler bu tempoya ilk başta ayak uyduramayınca, iki İspanyol’un kazandığı bir gün olacak gibi gözüküyordu. Fakat Schleck Kardeşler ve Evans, kolektif bir çalışmayla Contador ve Sanchez’i son düzlükte tekrar yakalamayı başardı. Terasa giren Voeckler ve ne sorun yaşadığını bilmediğimiz Basso ise 27 saniye geriden etabı bitirebildiler. Sarı mayo hala Voeckler’de.

Etabı kaçış grubundan Team Sky’ın Norveçli bisikletçisi Edvald Boasson Hagen kazanınca, bu seneki Tour’da 4. Norveç zaferini izlemiş olduk. (İkisi Hagen’dan, diğer ikisi Thor Hushovd’dan.)

Etabın perde arkasına dair söylenecek birkaç söz var:

Pierre Rolland: 1986 doğumlu Fransız, Voeckler’in domestiği olarak şimdiye kadarki her tırmanışta onun yanındaydı. Numaraiki, kendisini geleceğin sarı mayo adayları arasında göstermekten gurur duyuyor.

Alberto Contador: Sanchez’le yaptıkları ekstrem iniş son düzlükte tekrar boşa çıkınca, Sanchez’in elini sıktı. Yapacak çok da bir şey olmadığını kabul ediyordu. Hemen ardından İngilizce bir röportaj verdi. Artık dokunulmazlığını bir kenara bırakmış.

Thomas Voeckler ve diğer Fransız bisikletçiler: Fransız etap zaferi hala gelmedi. Etabı kazanma ihtimali olan Sandy Casar ve Sylvain Chavanel kendilerine ilk beşte yer bulabildiler. Ama sarı mayo hala Fransız bir bisikletçide. Bugün kaybedilen 27 saniye, Voeckler için pek iç açıcı değil. Aslında diyorum ki, Alpler’de daha fazla vakit kaybetmese, zamana karşı etapta da Evans’tan sadece 1 dakika civarı bir fark yese ve… Neyse.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *