YF 2011 Mock #1: Your Voice Is A Mockingbird, Calling Me When the Day Is Gone

Kişiden kişiye değişen bir mock tanımı var aslında. Benim yaptığım daha çok duyduklarımın ve aklıma yatanların harman edilmesiyle ortaya çıkan tahminler üzerine olacak. Aslında yetenekleri tarafsız bir şekilde tahlil edip, takımlardan falan bağımsız olarak dizmek daha çok hoşuma giden bir şey. Fakat dürüst olalım ki hiçbirimiz College of Charleston formasını dört senedir terleten Andrew Goudelock’ı bir kez bile izlemiş değiliz. Çok da eksikliğini hissetmiyoruz şu an için. Ama belki de nadir bir yetenektir ve o küçük kampüste sıkışıp kalması kaderin oyunudur, bilemeyiz. O yüzden bir Big Board oluştursak, bunun da samimiyeti tartışılır. “Gerçeğini beklemek varken, bunu neden okuyalım” diyen olursa anlarım, hatta ben de Jonathan Givony ve Chad Ford’unkiler dışındakilere hiç rağbet etmedim bugüne kadar. Neyse adet yerini bulsun, Oscar tahminlerimizi yapmaya başlayalım biz de.


“With the 1st pick, the Cleveland Cavaliers select Kyrie Irving from Duke University.”

Ya ne olacağdı? Kesinlikle güvenli bir top pick değil, ancak bu sınıfta makul olan Irving’i seçmek… Kimileri Williams’ın daha çok şey ispatladığını savunup, buradan Arizona power forvetinin seçilmesini bekliyor. Williams’ın kolej kariyerinde ispatladığı bir şey varsa, o da top pick malzemesinin yakınından bile geçmediği. (Yeter!)

“With the 2nd pick, the Minnesota Timberwolves select Derrick Williams from the University of Arizona.”

Kahhhnnnnn! Aslında tam olarak öyle de değil. David Kahn bu hakkı pazarlamak adına yoğun çalışıyor görebildiğimiz kadarıyla. Gerçi kimi takımların kapısını çalıp olmayacak tekliflerde bulunuyormuş ama bu dünyada ‘isteyenin bir yüzü kara’ durumu popülerdir zaten. Kimse Kahn tarafından kazıklanmak istemez, bu herhangi bir hatadan daha çok acıtır şüphesiz ki. Bir yandan da Minnesota’nın bu girişimleri Williams’ın birinci sıradan seçilmesi ihtimaline karşı -yeni bir oyun kurucuyla uğraşmak şu anda isteyecekleri en son şey- yürüttüğü söyleniyor. Williams konusunda belli ki birçok takım çok ümitvar, o yüzden herkes için sürpriz olacak bir draft günü takası da yaşanabilir bu hak için. Fakat normal şartlarda Minnesota’dan bu sıradan Williams’ı seçmesi, daha sonra da Michael Beasley veya Kevin Love’ı manasız bir takasla göndermesi beklenir. Yeri gelmişken -ya da gelmemişken- Minnesota’nın kötü durumunun günahını tamamen Kahn’a yüklemek yanlış olur. Takım sahibi Glen Taylor’ın ve küçük ortakların da çok iş bilmez herifler olduğu ve kontrolü hiçbir zaman genel menajere bırakmadıkları açık. Yalnız Steve Nash için #2 önermeleri nedir yahu? Ricky Rubio’ya bir yıllığına mentörlük yapsın diyeymiş. Yaşam koçu falan tutsanız daha ucuza gelecek. “Ricky, seviyorsan git konuş bence.”


“With the 3rd pick, the Utah Jazz select Enes Kanter from the University of Kentucky.”

Utah hesabı temizledi ve işe sıfırdan başlama eğiliminde. Her ne kadar adları daha önce All-Star tartışmaları için geçmiş olsa da, Al Jefferson ve Devin Harris’in bir yeniden yapılanma sürecinde elde bulundurulması istenecek oyuncular olmadığını düşünüyorum. Kevin O’Connor da takımda dokunulmaz bir oyuncu olmadığına dair yaptığı son açıklamayla beni desteklemiş. Ben en azından Paul Millsap’i bir kenara ayırırdım, yine de bu beni 5 numara olarak kullanacağım Enes’i seçmekten alıkoymazdı. Zaten Utah perspektifini açmaya çalışmıştım daha önce, fazla uzatmayayım. Tık!

“With the 4th pick, the Cleveland Cavaliers select Jonas Valanciunas from Lithuania.”

Hem Enes’in, hem de Williams’ın tahtadan silinmesiyle Cleveland’ın bu hakkı Knight’ın olası talipleri için pazarlayabileceğini düşünmek çok abes değil. Ancak dönem dönem bu gece Cleveland adına karar vereceklerin Valanciunas’ı yetenek olarak Enes’ten yukarıda konumlandırdıklarını okumuşken, sadece gelecek sezon oynama ihtimali tehlikede diye geri adım atmaları bana hayli saçma geliyor. Ne yani, bu sene hazır bir parça alınca şampiyon mu olacaksınız? Belki Dan Gilbert hala buna inanıyor olabilir, orasını bilemem. Ancak NBA’de bir sezonluk bir beklemeden çekinmesi gereken en son takım olabilir Cleveland. Seviyorsanız seçin bence… Zor bir kontrat ama geçmişte oyuncu istediği takdirde bu kontratların çok kolay bozulabildiğini gördük. Okuduklarıma göre de 2012-13 sezonunda oynaması tehlikede değil.


“With the 5th pick, the Toronto Raptors select Brandon Knight from the University of Kentucky.”

Toronto belki de franchise tarihinin en yerinde kararlarından birini alıp Dwane Casey’yi başa getirdi geçen hafta içerisinde. Sam Mitchell ve Jay Triano sonrasında esaslı bir yükseltgenme. Hala şampiyonluk rüyaları görmesi çok uzak bir takımdan bahsediyoruz. Hatta “Önümüzdeki 30 yıl içerisinde hangi takım şampiyon olamayacak” bahsi açılmıştı bir yerde sanırım. Ya da geyikti… İki anahtarı da Toronto’ya basardım öyle bir alışkanlığım olsa. Yine de başlamak için güzel bir hamle Casey ile anlaşmak. Takıma oturtacağı savunma karakteri için zaman kaybetme lüksü yok, çünkü elde kariyerinin geride kalan kısmında hiç savunma yapmamış bir sürü oyuncu var. Knight doğrudan bu amaca hizmet etmiyor, ancak pas geçilemeyecek kadar büyük bir yetenek olarak ellerine kaldı bu senaryoda. Onlar da pas geçmeyeceklerdir. Jose Calderon ve Jerryd Bayless’tan da iyi bir savunma malzemesine sahip eleman öte yandan. Orada da çok fazla endişelenmelerine gerek yok. Basketball Prospectus matematiksel bir modele göre Knight’ı 95% oranında Bayless’a benzetmiş gerçi. Ben o denli bir benzerlik göremiyorum, zaten daha komik sonuçlar da çıkmış. Tık!

“With the 6th pick, the Washington Wizards select Jan Vesely from the Czech Republic.”

Dün Max Ergül’ün açıklamalarını dinledikten sonra bu draft sonucunda Washington’ın Enes’in yeni adresi olacağını düşünmeye başladım. Gerçi saygıdeğer menajer yatağa uzanıp dayanamadığım bir Türkçe ile yaptı bu açıklamaları. Fakat bir garanti aldıkları açık, Enes de orayı istiyor. Flip Saunders’ın yerine John Calipari’nin geçmesi de an meselesi olur herhalde böyle bir senaryoda. Saunders ile başarıya gitmeleri de Calipari’nin repütasyonuna yeni boyutlar katar, o da işine gelir. Her neyse, Enes için Wolves’un hakkına göz diktiklerini düşünüyorum. JaVale McGee ve #18 paketiyle işi halletmeye çalışacaklardır, olmazsa teklifi daha da yükseltip bu sırayı da sunacaklarından çok emin değilim. Fakat bir ihtimal Washington bu seçimi başka bir takım için yapıyor olabilir. Kendileri için seçerlerse Vesely’den gördüklerini beğenmişe benziyorlar, bu yüzden Leonard’ı seçmelerinden daha olası duruyor.


“With the 7th pick, the Sacramento Kings select Kemba Walker from the University of Connecticut.”

Maloof Biraderler’in ortalığı karıştıracakları yer burası. San Antonio’nun bu sıra için Tony Parker’ı önerdiği dedikodusu ajansımıza son düşenlerden. Buford-Popovich konsorsiyumunun kim için buraya çıkacağından pek emin değilim. Sırtı konusunda red flag söylentileri dolaşan Biyombo beğenecekleri tarzda bir eleman olabilir. Sacramento’nun bu yazdan birincil beklentisi oyun kurucu pozisyonunu, Tyreke Evans’ın stiline uyum gösterebilecek tarzda bir oyuncuyla kapatmak. Raymond Felton için bastırdıklarını da okuyoruz, ihtiyaçlarını bu zayıf draft yerine FA pazarı yoluyla doldurmak istemeleri çok mantıklı. Sacramento da bu dönemlerde mantıklı hareket edebiliyor, yani tahminim bu sıradan seçilen oyuncunun soluğu başka bir takımda alacağı yönünde. Geri kalan her şey için Kemba Kart.

“With the 8th pick, the Detroit Pistons select Kawhi Leonard from San Diego State University.”

Tristan için de hisler beslediklerini biliyorum. Ancak Greg Monroe’nun yanı için çok yakışıklı bir parça olmayabilir. Hiçbir oyuncuyu John Kuester dönemindeki performansıyla yargılamak istemem, ancak Austin Daye’in elde ettiği fırsatlarda çok istikrarsız bir görüntü çizdiği ortada. Uzun zamandır gün sayan Tayshaun Prince’i de hesaba katarsak, 3 numara pozisyonunun öncelikli ihtiyaç noktası olduğunu düşünebiliriz. Leonard’ı seçerler. Bu sıradan daha kötüsünü de yapabilirlerdi.


“With the 9th pick, the Charlotte Bobcats select Bismack Biyombo from Democratic Republic of the Congo.”

Larry Brown dönemi sonrası sendromları atlatma peşindeki bir başka takım, bu sıradan kötü bir seçimi daha kaldıramayabilirler. 9. sıra seçimiyle franchiseın kaderini değiştirmek istiyorlarsa bu doğru sene değil. Yine de hemen katkı sağlayacak bir oyuncuya ihtiyaç duyuyorlar, bu sebeple risksiz bir seçime gitmeleri daha makul karşılanabilir. Önümüzdeki sene Boris Diaw’a 9 milyon, Tyrus Thomas’a 7.5 milyon (bunun kontratı yıllar ilerledikçe daha da hayvani bir boyuta çıkıyor), DeSagana Diop’a 7 milyon ve Matt Carroll’a 4 milyon para ödeyecek bir takımdan bahsediyoruz. (Şu anda bu oyunculara noter eşliğinde günde üç idman yaptırılıyor.) Bu takım draftten de oyuncu seçemeyecekse şubeyi kapatsın gitsin zaten. Ancak her ne kadar koçluğa Paul Silas’ı, genel menajerliğe de Rich Cho’yu getirerek geçmişin izlerini silme konusunda fena olmayan bir adım atmış olsalar da Vaşaklar’ın profiline daha çok uyan Biyombo’yu bulmuşken sorgusuz sualsiz üzerine atlamaları. Sonra Biyombo’nun sakatlıklar nedeniyle Diop kadar bile oyuncu olamaması… Kaderlerinin değişip değişmediğini bu seçimin akıbeti gösterebilir.

“With the 10th pick, the Milwaukee Bucks select Jimmer Fredette from Brigham Young University.”

Yine geçen hafta boyunca pazarlandığı konuşulan bir pick ile karşı karşıyayız. John Hammond’ın takımın temel parçalarından memnun olduğu ve geçen seneki başarısızlığı tamamen sakatlık belasına atfettiği konuşuluyor. Gerçekten talihsiz bir sezondu, ancak bu tür bir açıklamayı en son yapan genel menajerin Ernie Grunfeld olduğunu ve sonrasında başkentte neler yaşandığını hatırlamakta fayda var. Geçen yaz elde gerçekten iyi bir çekirdek varken yapılan beyin erimesi belirtisi hamlelerin -en azından- birinden dolayı pişmanlık duyuyorlar ve Corey Maggette’nin kontratını itelemek en büyük hedefleri. O kadar kolay değil elbette bu. Ancak bu sırayı kullanma konusunda da hiç hevesli değiller. Geçen hafta ortaya atılan iddialardan biri Fredette savaşında Utah’ı geride bırakmak için tırmanma amacındaki Indiana’ya Brandon Rush karşılığında verebilecekleriydi bu sırayı. Aşağıda Fredette’i isteyen birçok takım sahibi var. Kişisel sebeplerle… Bazıları yeteneğine de inanıyor olabilir gerçekten. Böyle varsayımlara göre mock hazırlayınca işin içinden çıkamıyorsun, ancak bir istisna yarattım Jimmermania için.


“With the 11th pick, the Golden State Warriors select Klay Thompson from Washington State University.”

Şubat ayında profilini yazarken ikinci turun başlarından gitmesini beklediğim Klay’in buralara kadar çıkmasının baş sorumlusu, lokavt kokusunu alıp erken profesyonellik kararlarından vazgeçen önemli yetenekler pek tabi. Fakat elemanın piyasasını lotaryaya çekenlerin içinde geçtiğimiz sezonun sonunda Golden State için danışmanlık yapmaya başlayan Jerry West de var. Lakers ve Grizzlies ile yaşadığı başarılı genel menajerlik kariyerlerinden sonra, haklı olarak önemli bir saygı duyuluyor kendisine. Bu sayede bir kanaat önderi gibi kitleleri de peşinden sürükleyebiliyor. Bu yılki kanaatlerinden biri Washington State çıkışlı bu çocuğun NBA’de sık bulunmayan bir pakete sahip olduğuydu. Monta Ellis takasının rafa kaldırıldığı söyleniyor, ancak o raftan bir kez indikten sonra mutlaka o ihtimal yeniden eşelenecektir. Yeni koç Mark Jackson’ın da -yorumculuk kariyerinden bir çıkarım yapmamız gerekecekse- Ellis gibi hücumun büyük bir kısmını üstüne yıkabileceği bir oyuncuyla devam etmesi beklenebilir aslında. Ancak belli ki oradaki karar mekanizmasında hiçbir zaman ilk söz sahiplerinden olmayacak. West çok ağır blöf yapmıyorsa, Klay’in seneye de Pasifik’ten çok uzaklaşmayacağını öngörebiliriz.

“With the 12th pick, the Utah Jazz select Chris Singleton from Florida State University.”

Utah yeniden yapılanmaya girerken, en derin boşluk kanat pozisyonunda gözüküyor. 2 numara için düşünebilecekleri Burks gibi yakışıklı bir prospect de hala seçilmiş değil, ancak sözleşmesi sona eren Andrei Kirilenko’nun -iyi dönemlerinde üstlendiği- görevleriyle donatılabilecek ve Gordon Hayward’ın yanına daha iyi gidecek savunmacı kimlikli bir 3 numara da iş görür. Fredette ihtimalini sonuna kadar kovalayacaklarını düşünüyorum ancak. Sebeplerini daha önce kitaplarımızda hep yazdık…


“With the 13th pick, the Phoenix Suns select Tristan Thompson from the University of Texas.”

Aslında Burks’ün tahtada daha aşağı kaymasını istemiyorum, zira buraları fazlasıyla hak ediyor. Genel menajer olsam çok özel durumlar dışında ihtiyaca göre değil, yeteneğe göre seçim yapardım. Bunu daha önce de söylemiştim. En kötü ihtimalle elinde takas malzemesi olarak tutarsın. Örnek olarak New Orleans Chris Paul’ün altına Darren Collison’ı getirdiğinde “Bu çocuktan yedek oyun kurucu olur mu, yeteneğe yazık ediyorlar” demişti herkes. Indiana’daki ilk senesinde Collison’ın belki de gerçekten yedek oyun kurucudan fazlası olmadığını düşünenler artarken, elemanın yarattığı mağdur psikolojisini çoktan Trevor Ariza gibi önemli bir parçaya dönüştürmüştü Eşekarıları. Seçeceksin hocam. Korkmayacaksın, seçeceksin… Ama NBA’de işler böyle yürümüyor. Vince Carter’ın salıverilmesi gündemde, hatta bugün yarın kesinleşebilir. Fakat bu hareketten sonra dahi Jared Dudley, Grant Hill, Mickael Pietrus ve Josh Childress’tan oluşan, yeniden yapılanma yolunda bir takım için hayli kalabalık bir 2-3 rotasyonu kalacak elde. Phoenix adına karar verenler biliyor ki, bu rotasyona yeni bir parça daha eklerlerse taraftardan “Bu kadar kanat görmek isteseydik, akşam yemeğine Bi’ Buçuk’a giderdik efendi” tarzında çıkışlar gelebilir. Küçük düşer, ayıp etmiş olur ama bunlar söyleniyor. Bu yüzden de Can Birand gibi otoritelerin de parmakla gösterdiği güzel çocuk Tristan’la daha güvenli bir tercih yapabilirler. Tam o sırada başka bir yerde, Lon Babby hiçbir şekilde Nash-Gortat ikilisinin takasa açık olmadığının altını çizdi.

“With the 14th pick, the Houston Rockets select Nikola Vucevic from the University of Southern California.”

Uzun portföyünün oldukça sınırlı olduğu bu sınıfta, Karadağlı elemanın piyasasının her gün biraz daha artması çok şaşırtıcı değil. Çünkü yöneticiler yıllardır bir kumar oynayacaksa, bunun en azından bir uzun kazanmak için olmasını tercih ediyorlar. Gerçekten de işe yarar uzun bulmak bu kadar zorken ve NBA finalinde hala Juwan Howard-Ian Mahinmi eşleşmesi görebiliyorken anlaşılmayacak bir durum değil. Houston’ın ihtiyaçları da bunu gerektiriyor öte yandan. Yao Ming ile ne yapacakları belli değil, FA olan Chuck Hayes bile özlenebilir yuvadan uçacak olursa. Daryl Morey’nin geçen sene yine uzun rotasyonu konusunda umutsuzluğa kapıldığı birer günde takıma getirdiği Hasheem Thabeet ve Jordan Hill de henüz ağır bust statülerinden kurtulmak için kimseyi ikna edebilmiş değil. Esaslı yeteneklerin birçoğu kapılmışken böyle bir tasarrufta bulunabilirler. Hatta buyout durumu vatandaşından da sorunlu olan Motiejunas dahi buradan seçilecek isim olabilir. Bir yandan da Morey ve o meşhur sisteminin üfürdüğü son şey, bu sınıfın elit yetenekler bakımından fakir olsa da hayli geniş bir sınıf olduğuna dair.* Kimi seçse çok şaşırtmayacak yani. Ancak bugüne kadar ilk turdan seçtiği oyuncuların Rudy Gay (8. sıra), Aaron Brooks (26. sıra), Nicolas Batum (25. sıra) ve Patrick Patterson (14. sıra) olduğu düşünülürse, draftin şifresini çözmeye en çok yaklaşmış adamlardan Morey.

* “Very unpredictable draft -with large variance in draft orders across the league. Most teams will leave the draft happy with their picks. Our rankings have 22 first round quality players in the draft. Normal range is 15-19.”

Geri kalan seçimlere iki cümle sınırı koyuyorum, çünkü kısa tutamıyorum. Yaz nezlesinden bu sene de kurtulamadık, ama kendimi iyi hissedersem bir sleeper derlemesi yapacağım top patlayana kadar.


15. Indiana Pacers – Alec BURKS, Colorado
2-3 rotasyonlarına yeni bir parça istiyorlar. Şanslılar ki Burks hala seçilmemiş.

16. Philadelphia 76ers – Marcus MORRIS, Kansas
Bu kadar gürültüden sonra Andre Iguodala seneye geri dönecek gibi görünmüyor, yerine ikizlerden SF hamuru olanı oturtabilirler. Bence işler yolunda gitmez ve Marcus yıllar sonra iyi bir kolej oyuncusu olarak hatırlanır.

17. New York Knicks – Marshon BROOKS, Providence
Jonny Flynn için Toney Douglas’ı önerdiklerine göre -belki biraz da sakatlık sebebiyle- FSU mezunundan ümidi kesmişler. Oraya Brooks’u oturtabilirler, Mike D’Antoni sisteminde de bayağı top gelecektir.

18. Washington Wizards – Jordan HAMILTON, Texas
Kadroda herkese yetecek kadar yer var: Best Player Available.


19. Charlotte Bobcats – Kenneth FARIED, Morehead State
Pota altına takviye yapma motivasyonlarından bahsetmiştim. Biyombo yetmediyse Faried’i de getiririz.

20. Minnesota Timberwolves – Donatas MOTIEJUNAS, Litvanya
Sofrada yeni bir boğaza yer yok: Project Pick.

21. Portland Trail Blazers – Reggie JACKSON, Boston College
21. sıra çok tatmin edici durmuyor, ancak guard yedeği bulmak için iyi bir yer. Ben Morris’i daha çok yakıştırıyorum ama workoutları iptal eden Jackson’ın garanti aldığı takımın Portland olması da aklıma yatıyor.

22. Denver Nuggets – Markieff MORRIS, Kansas
Dövmeleri bile aynı olan ikizinden daha çok seviyorum bu herifi. Masaya koydukları NBA’de hiçbir takımın elinde bulundurmayı dert etmeyeceği şeyler, Denver’a da gider.


23. Houston Rockets – Iman SHUMPERT, Georgia Tech
Bu elemanda çok korkutucu bir Quinton Ross kumaşı görüyorum. Pis işleri yapan bir combo guard Houston’ın işine yararmış gibi, ama Iman’ın doğru isim olduğundan bayağı şüpheliyim. (İlk yapan ben olayım istedim: “Temizlik Iman’dan gelir!”)

24. Oklahoma City Thunder – Tobias HARRIS, Tennessee
Bir anda herkes söz birliği etmişçesine önce Mirotic’i, sonra da Singler’ı yazmaya başladı OKC için. Jeff Green’in rolünü dolduracak birini henüz almadılar, buradan onu bulmayı hedefleyebilirler.

25. Boston Celtics – Tyler HONEYCUTT, UCLA
Los Angeles çocuğu Boston’da yapabilir mi? En son örnek Paul Pierce galiba, neden olmasın?

26. Dallas Mavericks – Jeremy TYLER
Şampiyonun kadrosu hayli sıkışık gibi, ancak yeni bir uzuna hayır demeyeceklerdir. Liseyi bırakıp top oynamak için önce İsrail’e, oradan da Japonya’ya geçen bu ilginç hikayeli çocuk beklentileri aşarsa yeni yapılanmaya taşınan bir parça da olabilir.


27. New Jersey Nets – Josh SELBY, Kansas
11-20 arasından hiç oyun kurucu gitmemiş, çünkü ilk beş oyun kurucusu olabileceğine güvenilen hiç kimse yok oralara kalan. Deron Williams’a yedek olarak bu problem çocuğu düşünebilirler, tutarsa o gittikten sonra da kullanılabilir ama zor.

28. Chicago Bulls – Darius MORRIS, Michigan
Oyun kurucu yedeği mi istiyorsunuz? Alın size oyun kurucu yedeği, sonra Indiana’ya takas edersiniz.

29. San Antonio Spurs – Nikola MIROTIC, İspanya
“San Antonio buradan yetenekli Avrupalı seçer” algısı beni de esir aldı. Çocuğun gelmek istediğini varsayarsak, kapanın elinde kalacak bir yetenek ama cidden…

30. Chicago Bulls – Kyle SINGLER, Duke
Chicago içindeki inanılmaz şutör guard boşluğunu 28. ve 30. sıralardan giderebileceğini düşünecek kadar iyimser değildir muhtemelen. Bu haklarını para karşılığında devretmelerini bekliyorum, alanın da yüreği Singler’ın ikinci tura düşmesine elvermez…

Yasağı birkaç yerde virgülle deldik, iyi oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *