Free Agency 1: And We’re Off…


– Bunun için çok bekledik. Dürüst olalım, Lakers taraftarı olarak bugünleri iple çekmiyordum. Ama her gün, her yerde bir takımın kurtuluş planlarını 1 Temmuz 2010 tarihinin üzerine yapılandırdığını görmek ve şimdi nihayet o günün geldiğini fark etmek ilginç bir durum… Bu planları yapmak için boş zaman bulma konusunda en rahat kesim olan Knicks taraftarları ise şu anda forumlarda harcadıkları mesainin karşılığını alamayacak olmaktan korkuyor. Kamuoyundaki son rüzgarlar sahiden de Knicks taraftarlarına çok fazla merhamet göstermiyor. Ve görünen o ki, Knicks forumlarında uzunca bir süre daha kadrolar yazılacak, ideal forvet tipleri tasvir edilecek, boşluk olan yerler “Yabancı” şeklinde doldurulacak.


– İlk gün kötü genel menajerlerin birbirlerinin salaklıklarını görüp artırmasıyla geçti ve genel olarak birkaç vasat adam hiçbir zaman hak edemeyecekleri kontratlarla ödüllendirildiler. Fakat “Dumb & Dumber” bir kez daha sahneye koyulurken son haberini aldığımız hamle herkesin sesini kesmeye yetecektir:

“Toronto Raptors have reached agreement to sign center Amir Johnson to a five-year, $34 million deal, agent Kevin Bradbury tells Y! Sports.“

Amir Johnson’ın herhangi bir işte 5 yıllık 34 milyon dolar önerilecek kadar başarılı olduğu bir paralel evren varsa, ben şu anda oraya ışınlanmak istiyorum. Bundan sonra da kimse bizim çocuğumuzun aldığı paraya laf atmasın, taş olurlar… Bryan Colangelo, Hidayet Türkoğlu ve Andrea Bargnani’ye verdiği kontratların üzerine bitirişi çok iyi yaptı ve gittikçe uzayan bir listede kendisine saygın bir yer edindi. Hemen altında onun katettiği yollara daha kısa sürede ulaşan bir yetenek var, ona geçiyoruz…

Daha fazlası burada

– Kevin McHale’in genel menajerlik kariyeri NBA tarihinde tanık olunan en kötülerinden biriydi. Öyle bir takas düşünün ki, henüz üç sene önce bir franchise player gönderilirken karşılığında genç All-Star adayı etiketiyle alınan oyunculardan yalnızca bir tanesi halen takımda. O da ilk beşteki yerini Darko Milicic’e vermeye hazırlanıyor ve takımın acilen kurtulmak istediği bir kontratı elinde bulunduruyor. (Tabi buradaki çarpıklıkların farkındayız ama Al Jefferson’ın birinci ya da ikinci adam olarak hiç güven vermediğini kabul etmeliyiz.)

David Kahn’ın icraatlarını maddelendirmek istemiyorum, bir gün o sadist zevk için McHale dönemiyle birleştirip bir yazıyı tamamen buna ayırabilirim. Fakat draftin ilk turunda üç oyun kurucu seçip, bunlardan en işe yarar olanı Ty Lawson’ı takasla gönderen de Kahn’dı. Şu şekilde tekrarlayayım: Görece zengin bir draftin 5., 6. ve 18. sırasındaki haklarının hepsini oyun kurucudan yana kullanan bir takım, takip eden sezonu Flynn-Sessions ikilisi ile götürüyordu. Chalmers-Arroyo ve Fisher-Farmar ile birlikte ligin en kötü üç oyun kurucu rotasyonundan biri ve bana göre en kötüsüyle. Dünse Wolves için 4 yıl ve 13 milyon dolarlık Nikola Pekovic hamlesiyle başladı… Günün başında Rick Kamla’nın kulübe yakın kaynaklardan aldığı Milicic duyumlarından dolayı, bu habere “Kahn, Darko’yu mutlu etmek için hiçbir şeyden kaçınmıyor” yorumu yapmıştım ve hatta sevgili İsmail Şenol ile de şurada paylaşmıştım. Bu yorumu 4 yıllığına 20 milyon dolarlık bir teklifin takip etmesini ise hiçbirimiz beklemiyorduk… Bu free agent piyasasının aktörlerinden biri olabileceği konuşulan Minnesota, Kahn’ın geçen yaz ve bugün yaptığı anlamsız hamleler sonucu neredeyse lüks vergisi ödeyecek kıvama geldi. Ellerinde ise açık ara ligin en umutsuz oyuncu grubu var. Sevdiğim bir çocuk olan Wes Johnson’ın da ortama ayak uydurmasından korkuyorum. Böyle büyük çöplükler büyük lanetleri beraberinde taşır…


Rudy Gay ve David Lee’den görüşme için söz aldığını söylemişti Kahn. Elinde sadece Jefferson’ın kontratını sign-and-trade ile gönderme opsiyonu kaldı bu oyunculara ulaşabilmek için. Böyle buluşmalarda hesabı genel menajerler öder, Gay ve Lee’nin tek düşündüğü yemeği bedavaya getirmektir bundan sonra. Gay takımıyla anlaşmış olmasına rağmen gidip o yemeği yemeye çalışacaktır hatta…

Günün esprisi de burada gelsin: With Rudy Gay signing in Memphis, there won’t be any Gay/Love/Sessions in Minnesota.

– Gay’den bahsetmişken, onun alacağı rakamları da abartılı bulduğumu söylemeliyim. Bu başka bir gün olsa, tamamen bu teklif üzerine çok ağır bir yazı yazabilirdim. Ama günün neredeyse en iyi hareketiydi. En iyi hareket şu ana kadar bir takımı play-offa taşıma konusunda hiçbir şey ispat etmemiş bir oyuncuya, hatta bu ligin Andre Iguodala ile birlikte en kötü birinci adam rolü yapan oyuncusuna 5 yıl ve 82 milyonluk bir teklif yapmak. Yanlış okumadınız… Tüm bunlara bir de Gay’in sınırlı serbest oyuncu olmasını ekleyin. Piyasada büyük yıldızlar çekildikten sonra eli boş kalanların Gay’e olta atması ve bu rakamlara çıkması olasıydı. Ama elin bu kadar kuvvetliyken bu kadar aceleye gerek var mıydı, emin değilim. Gay’e daha fazla güvenen arkadaşlar vardır, onların bakışı farklı olabilir pek tabi. Tek gerçekçi şansı draft ettiği oyunculardan yıldız yaratmak olan bir küçük market takımı için Gay’in idare eder bir birinci adam olduğuna bile ikna edebilirsiniz herhangi birisini. Bu noktada Iggy’den ayrılıyor sanırım…

– Bucks olayına yarın değinmek istiyorum. Joe Johnson’ın da teklifi kabul etmesini bekleyelim yazmak için, neyi düşünüyorsa… Richard Jefferson da bekleyebilir, zaten telefon kayıtları ortaya çıkana kadar anlaşılır bir karar olmayacak. Şimdi kulaklıklarımız Inglewood’daki kulüp binasında.


– Mike Miller’a mid-level extensionın tamamını döktüğümüz söylenmekte. Uzun bir süre daha capin üzerinde seyredecek ve halihazırda kontratlı bir oyun kurucusu olmayan bir takım için gayet mantıksız buldum bu hamleyi. Üçgen hücum oynayan bir takım için eşsiz bir parça olarak gördüğüm ve uzun zamandır uzaktan kestiğim Steve “Soft Porn” Blake’in bile MLE‘nin tamamını kullanmaya değmeyebileceğini düşünüyordum. Bu parayı Miller’ın önüne dökmemize ise en başta NBA’in gerçekliklerinin izin vermeyeceğine inanıyorum. Geriye kullanabileceğimiz bir veteran minimum kalıyor. Onunla alabileceğimiz iş yapacak oyun kurucu görmekte zorlanıyorum. Bu paranın adresi Blake olsaydı, 2-3 numaradaki penetre yapan oyuncu sıkıntısına çare olmayacaksa da veteran minimumla Raja Bell bağlanabilirdi. Elbette Blake için piyasada daha fazlasını verebilecek takımlar var ve bundan çekinilmiş olabilir. Bell’in misyonunu bu sene seçtiğimiz delikanlılardan Devin Ebanks’in üstlenebileceği düşünülmüş olabilir… Yine de bu çekirdeği korumak için -anlaşılabilir şekilde- fazlasıyla overpay edilmiş oyunculardan oluşan dengesiz bir payroll için altından kalkılamayacak bir yük olabilir Miller’a verilecek olası 5 yıl ve 30 milyon dolarlık kontrat…

Eli boş kalan Knicks ve Heat’in Miller’a saldırması söz konusu olabilirdi ama buna imkan vermeyecek kadar erken davrandık. Düne kadar Johnson ile menajerleri ortak olan Miller, başka hesaplar nedeniyle de cazip görünüyordu. Ama buna imkan vermeyecek kadar da geç hareket ettik. Miller’ı almak için mükemmel zamanlama. Kazanıyormuş gibi görünürken kaybetmeyelim de… Şu anda olan tam olarak bu bence. Güvendiğim Lakers yazarlarının çoğu da bu haberi halaylarla karşıladı, kısmet.

– Okumaktan hoşlanmayanlar için günün özeti:

Drew Gooden (5 years – $ 32 million)
Amir Johnson (5 years – $ 34 million)
Darko Milicic (4 years – $ 20 million)
John Salmons (5 years – $ 39 million)
Rudy Gay (5 years – $ 82 million)
Joe Johnson (6 years – $ 119 million)

Şu ergenliğin tam sırası bence: “Afrika’da insanlar aç…”

– Uzun zamandır bloga dişe dokunur bir şeyler yazmıyordum. Uzun zamandır Oğuz Başkaya’yı görmüyorum. Bu yazıyı ona ithaf ettim…

2 thoughts on “Free Agency 1: And We’re Off…”

 1. bay tahmine acil paraya ihtiyacım var 3 maç diye mesaj gönderenler duymasın bu paraları. nba'e gidip 3,4 sene oynasam diye başlayan cümleler, zenginlik alametlerinin başlangıcı kabul edilcej bundan sonra heralde. Cem bu arada orta mesade şutum var, guard oynarım, hızlıyımdır. Kaç verirler bana?

 2. Darko Milicic adını görünce her Pistons taraftarı gibi kalbim sıkışıyor avuçlarım terliyor :)

  Amir Johnson ve Drew Gooden'a verilen paraları görünce google'da araştırma yaparak boyumu ameliyatla 2.10 seviyesine uzatabilirmiyim araştırmaya başladım. Gözüm yüksekte değil, 5 yıl için 20 milyon dolar'a ok derim. Hem faydalıda olurum takıma süper havlu sallar Scalabrine taklidi yaparım :)

  Rudy Gay için bencede acele edildi ama Memphis yönetimi elemana sen bu takımın yıldızısın teklif meklif beklemeden sana kontratı veriyoruz diyerek elemanı motive etmek istemiş olabilir ama nba gibi bir yerde böyle Fatih Terim imzalı motivasyon iş yaparmı soru işareti.

  Salmons bu kontrattan sonra yaz ligine katılıp 30-20-10 yapsın. Şaka bir yana biraz kallavi bir rakam gibi görünsede iyi çocuktur cebi azıcık para görsün :)

  JJ Atlanta'nın başarılı olmasından en sağlam ödülü kapanlardan oldu. Darısı Marvin "Starvin Marvin'" Williams'ın başına :)

  MM için bahsi geçen kontrat bence gayet şık. Luke Walton'ın yapabileceklerin çok daha fazlasını yapan sisteme uyan ve iş ahlakı çok düzgün bir adam olarak kendisini bir contender'da görmek isterim. Ha Lakers için doğru adam mı dersek Fisher ile normal sezon boyunca idare edip playofflar öncesi boş bir veteran'ı kadroya katabilirler. Yada Vet. Min ile İverson'ı bağlasınlar sırf forma satışlarında ihya olurlar :)

  Bu kadar zeki! GM varken Lakers arada birde Walton ve Vujacic'i paketleyip bir pg alırsa bir yerden çok acaip olabilir.

  O değilde geçen sene Çarli V'ye verilen kontrat nedenilye Dumars Reyis'ın kulaklarını çınlatıyordum ama Hammond Başgan olayı bir adım ileri taşıdı.

  Ya birde saat 17:00 Brezilya – Hollanda maçı mı olur elinde vuvzelayla Ömer Üründül kovalasın böyle yetkilileri :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *