Big Ten Final Preview


Sezon başındaki görüntünün aksine bugünlerde bir şampiyonluk adayı olarak ciddiye alınmayan Celtics için Murat Kosova’nın tabirinin hakkını verecek bir “mesaj maçı” olacaktır Cavs kapışması. Fakat ileride de favorilerimden biri olacağını düşündüğüm Evan Turner’ın Big Ten finalinde neler yapacağını izlemek olacak benim aynı saatlerdeki tercihim… Ohio State yarı finaldeki gibi işi uzatmazsa son çeyrek için Quicken Loans Arena’ya uğrayabiliriz, maç o zamana kadar kopmamış olursa elbette.

Ohio State-Minnesota maçından biraz bahsedecek ve kalan kısıtlı sürede ön incelemeye girişemesek de daha uzaktan ilgilenenler için birkaç ipucu verecek olursak, bu maçın Minnesota için daha önemli olduğunu söyleyebiliriz kolaylıkla… Zira Ohio State bu maçı kaybetse bile bu başarılı sezon sonrasında NCAA turnuvasına bir bilet alacak, hatta 1 numaralı seribaşlarından biri olması da sürpriz olmaz. Kansas, Kentucky ve Syracuse üçlüsü bu alanda favori olarak gösteriliyor, yanında #1 ibaresiyle yarışacak dördüncü takımınsa Duke, West Virginia ve Ohio State’ten biri olması bekleniyor. Bugün gelecek konferans şampiyonluğu Buckeyes’ın hanesine bir artı olarak yazılacaktır, Turner ve arkadaşlarının en büyük motivasyonu da bu olacak iki uzatma sonucunda kazanılabilen Illinois maçı sonrasında. Fakat yine de RPI derecesinin de etkisiyle zikrettiğim diğer iki takımın bu yer için daha büyük favori oldukları konuşuluyor.


Üst üste iki turda ve toplam üç kez takımını ipten alan ve bunu yıldız oyuncuların en büyük karakteristiklerinden biri olarak söylenegelen bir şekilde, olabildiğince kolay göstererek yapan Turner, bu yılın draftinde çok sıradışı şeyler yaşanmazsa ikinci sıradan seçilecek. John Wall yıllardır çok büyük bir repütasyona sahip ve başarılı geçen bir sezonun ardından bu sınıftaki tek güçlü oyun kurucuyu kimse ıskalamak istemeyecektir. Fakat arkasındaki elemanlara göre çok daha büyük bir potansiyel gösterdiği de ortada Turner’ın… Joe Dumars’ın Carmelo Anthony’yi es geçip Darko Milicic’i alması gibi istisnai bir durum engelleyebilir sadece Turner’ın ismini ikinci sırada görmemizi, fakat ikinci sırada çok büyük ihtimalle bir lotarya takımını göreceğimizden bu da pek mümkün gözükmüyor. Önceki yıllarda yapılan bir takastan dolayı, New York’un hakkı Utah’ta olacak, ancak Utah’ın da 2003 sonundaki Detroit olmadığı ve takım yapısı itibarıyla da Turner için çok ideal bir yer olduğu söylenebilir.


Buckeyes cephesinde Turner dışında izlenmesi gereken bir diğer isim dünün kahramanlarından William Buford olacak ki kendisinin kariyer rekoru da bir Minnesota maçında gelmişti. Minnesota cephesinde ise Blake Hoffarber son maçta formda gözükmese de Ohio State’e karşı son üç maçında 18.7 sayı ortalamasıyla oynadığından bir karı-koca ilişkisinden bahsetmek yersiz olmayacaktır. Geçen hafta konferansında All-Defense Team seçilirken görmezden gelinen Damian Johnson ise gerçekten saygıdeğer bir savunmacı… Savunmasıyla ünlü oyunculardan bahsederken genelde birkaç yönden ihya edersiniz bahse konu ismi, Johnson ise komple bir savunmacı ve bugün bunu Turner’a karşı göstererek savunma takımını seçen jüriye bir mesaj yollamak isteyecektir. Oyun kurucu Devoe Joseph hafta boyunca mükemmeldi ve Purdue önünde rakibine oranla çok daha rahat bir yarı final geçirmiş olan Gophers, öldürücü savunmasıyla Turner-Buford ikilisi dışında bu hafta çok da iyi hissediyor gibi görünmeyen Buckeyes’a karşı benim favorim olacak Conseco Fieldhouse’da… Eğer kazanırlarsa turnuva tarihindeki ilk finallerinde hedefi vurmuş olacaklar, Ohio State ise 2002 ve 2007’de kazandıktan sonra konferansına en büyüğün kim olduğunu bir kez daha göstermek istiyor. Pota altında Ralph Sampson III ve Colton Iverson’a karşı koymalılar ve Turner-Buford ikilisinden rakibin yıpratıcı savunmasına rağmen her zaman olduğu gibi maksimum verim almalılar.

1 thought on “Big Ten Final Preview”

  1. 2003 Yılı Draft Sınıfı ve Darko Milicic yan yana gelince mideme ağrılar giriyor. Galiz küfürler edesim geliyor :)

    Şu kalastan bozma velet yerine yöre çocuğu Kaman'ı seçsek yine olurdu. Ama son 10 senenin en kelli felli draft sınıfının en mantar adamını almayı başardık.

    Şampiyonluğun o sene gelmesi bile bende Milcic'in yarattığı duygusal dalgalanmayı engellemiyor :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *