Neden Olmasın?


Turnuvanın ilk tur grupları geride kalırken namağlup bir şekilde ikinci tura yükseldik. Belki de çoğu kişinin beklemediği bir olay, ama dikkatlice rakiplerimizi analiz ettiğimizde bunun çok da anormal olmadığını anlayabiliriz…

Oldukça vasat bir takım olan Bulgaristan, sınırlı rotasyon ile oynayan ve üst düzey yıldızı bulunmayan Polonya ve birçok önemli oyuncusundan yoksun Litvanya. Polonya ve Bulgaristan’ı yenmemizi herkes bekliyordu da Litvanya’ya oldukça şaşırdık galiba. Ama ben de şaşıranlara iki kez şaşırdım… Bu şaşkınlığa da tek mantıklı dayanak turnuva öncesi İspanya’yı 22 sayı farkla yenmeleriydi herhalde. Basketboldan az çok anlayan birini yoldan çevirip, ”Hacı bana bir Litvanya kadrosu yap be” desen yüzde doksanı ilk beşi Jasikevicius-Macijauskas-Siskauskas-Songaila-Ilgauskas şeklinde yapar tahminen. Hatta altıncı adam olarak da Rimantas Kaukenas der. En iyi altı oyuncusundan yoksun Litvanya’yı yenmemiz çok da ilginç olmasa gerek. Ha, bu demek değil ki milli takımımız kötü. Oyunun iki tarafını da oldukça iyi oynayan bir takım kimliğindeyiz. O Ankara’da tel tel dökülen takım yok olmuş sanki. Gerçi her sporda takımlarımızın huyudur, hazırlık maçlarını sallamaz, abuk sabuk skorlar alırız. Ayrıca bana göre Hidayet daha yüzde ellisiyle bile oynamadı. Ender Arslan, Sinan Güler, Oğuz Savaş ve Ömer Aşık’ın performansları da oldukça güven verici.


Bizim için turnuva asıl şimdi başlıyor. İlk turdaki rakiplerimizinden herhangi birini diğer gruba koysak büyük olasılıkla sonuncu olarak turnuvaya veda edecekti. İspanya, Slovenya ve Sırbistan ne kadar formsuz olurlarsa olsunlar, çok kalite oyunculardan oluşan takımlara sahipler. Gerçi bizim de en büyük avantajımız ilk turdan büyük bir gazla geliyor olmamız. Milletçe gaza gelince başarılı oluyoruz çünkü. Ayrıca İspanya maçını kazanırsak, burayı da kayıpsız bitireceğimizi düşünüyorum. Tabi İspanya’yı yenmek o kadar basit değil… Gasol Kardeşler bayağı sorun çıkartacaktır, Juan Carlos Navarro hakeza. Tabi bizim için en büyük avantaj ise Jose Calderon’un olmaması. Ricky Rubio bir süper yıldız adayı olabilir ama bu daha çok genç olduğu ve takımı çok da iyi organize edemediği gerçeğini değiştirmez. Oyun kurucularımız gününde olursa, iyi şut da sokarsak kazanılamayacak bir maç değil. İspanya milli takımını bir daha böyle kötü zamanında yakalamak da mümkün değil zaten.


Çeyrek finale bizim ilk tur grubundan bizden başka takım çıkamayacak gibi. Slovenya, Türkiye, İspanya ve Sırbistan ilk şans verdiğim takımlar. Aklımdan geçen garip şeyler de yok değil hani. Bütün takımlar büyük eksiklerle geldi, şu an favori konumundaki Yunanistan’ın da Almanya maçını izledikten sonra çok da büyütülecek bir takım olmadığını düşünüyorum, biz niye şampiyon olmayalım ki? Lan!?

1 thought on “Neden Olmasın?”

  1. dipnot: son "lan!?" dediğinde tur geçmesi şüpheli görülen orlando'yu NBA finallerine göndermişti..

    bi de başlığı ben koydum da.. oktay, değiştir abi bunu bi ara.. benim de içime sinmedi..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *