Redemption Song


Sanya Richards’ın 400 metre birinciliği benim artık bir rutin haline gelen staj dönüşü uykuma denk geldi… Stajı Büyükçekmece’de yapıyorsanız ve ulaşımı üstlenen arkadaşınızın izin alması sebebiyle Büyükçekmece-Çapa arasını toplu taşımayla katetmek zorunda kalıyorsanız bu uyku koltukta otururken habersizce geliyor ne yazık ki… Anneanneye döndüm şerefsizim.

Richards, üst düzey şampiyonalardaki ilk bireysel altınına nihayet erişti dün gece. 2005’te Helsinki’de gelen gümüş kimseyi tatmin etmemişti, geçen yaz mutlak favori olarak geldiği Pekin’de Christine Ohuruogu ve Shericka Williams’ın arkasında kalıp bronzla yetinmesi büyük bir hayal kırıklığıydı. İlk kez bir madalyasına sevinebiliyor sanırım… Bu yaz da Berlin’de geçen yılki kadar büyük bir favoriydi, Ohuruogu dahil hiçbir rakibi de formda gözükmüyordu. Fakat bahsedilen isim Richards ise son ana kadar bir aksilik bekliyorsunuz. Osaka’da Behçet hastalığının da etkisiyle ABD elemelerini geçemeyip 400 metrede yarışamayan ve Dünya Şampiyonası altınına çok yakın olduğu şampiyonanın dışında kalan Sanya, bu sefer rahat bir biçimde uzandı o madalyaya. Yıllardır üzerinde yoğunlaşmış beklentileri de sonunda karşılamış olarak ‘taçsız kraliçe’ yaftasından kurtuldu Sanya.

“Sanya Richards ran a splendid race… It was a brilliant time. I think she wanted it a little bit more than the rest of us.”

Christine OHURUOGU

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *