Power Rankings: Premier League PART II


5 Arsenal
(Top Transfer: Thomas VERMAELEN, Adam Olacak Çocuk: Jack WILSHERE-92)

Arsene Wenger’in burada yapmaya çalıştıklarını takdir ediyorum birçokları gibi. Arsenal’ı yarıştığı takımların bütçelerinden daha azını kullanarak bu seviyede tutmayı başardı. Ancak Thierry Henry’nin kaybı sonrası çok değerli oyuncular getirilmiş olsa da bu on yıllık sürecin ilk yarısındaki etkinliğini sürdüremedi Gunners. Burada çok büyük beklentiler içerisine girilen bazı oyuncuların yerinde sayması, başını Mathieu Flamini’nin çektiği birkaçının da yok pahasına kaybedilmesi faktördür. Ancak Toure-Vermaelen değişiminde konuşulan rakamları görünce, Arsenal’ın Kolo Toure’nin oyununa kattıklarının karşılığında Thomas Vermaelen’in transfer ücretinden 5 milyon kadar düşük bir meblağla ihya olmasını anlamak güçleşiyor. Evet, 150 bin pounda transfer edildiğinin farkındayım Toure’nin. İlk bakışta arkasında dahiyane bir transfer politikasını barındırdığını düşünüyorsun bu büyük karın, Wenger’e de methiyeler düzüyorsun. Ancak Vermaelen gibi risk barındıran bir hamleye yapılan yatırım sonrası yabancılaşıyorsun bu düşüncene. Son yıllardaki oyuncu sirkülasyonu sonucunda gelinen noktaya bakıldığında da tablonun o kadar da toz pembe olmadığı açık. Arsenal, Cesc Fabregas’ı tutabilir. Belki Marouane Chamakh veya Salomon Kalou’yu Emirates Stadium’a getirip, sakatlıktan dönen Eduardo da Silva’nın da katılımıyla çok güzel bir forvet rotasyonu da yaratacaklar. Ancak şu andaki birincil kaygısı oyuncuları takımda tutabilmek ve onlara bunun için sebepler vermek olmalıdır Kuzey Londra temsilcisinin. Burada yapılacak radikal değişiklikler, olası bir başarısızlığın etkisiyle daha da hızlanabilir tabi. Uzun süre sonra Şampiyonlar Ligi dışında görebiliriz Arsenal’ı, özellikle savunma hattı çok güven vermiyor.


6 Everton
(Top Transfer: JO, Adam Olacak Çocuk: Jack RODWELL-91)

Her sezon başında Fantasy Premier League oyunu için Everton’dan bir savunma oyuncusu transferi fikri düşüyor aklıma. Joleon Lescott gibileri pahalı geliyor. Ya Phil Jagielka gibilerine yazılıyorum, ya da uzunca bir süre düşündükten sonra mevcut oyunculara güvenemeyip vazgeçiyorum. “Yok abi, buraya bir ekleme yaparlar” diyorum. David Moyes de muhtemelen böyle bir eklemeyi en çok arzulayanlardandır, ama kulüp her sezon başında olduğu gibi muslukları biraz daha kısma eğiliminde oluyor. Son dönemde Kupa 1 için sadece bir kere vize alabildi Moyes’in takımı. Bunun tekrarlanamaması sonrası bir sorumlu arayacaksak gideceğimiz son kişi Moyes. Everton bu sezon da, çok zengin görünmeyen kadrosuna rağmen, sakatlık gibi sorunlardan arınabilirse yine baş altı için en büyük adaylardan biri olacaktır. Belki Manchester’ın diğer takımının yaz mesaisi geçen sezonki beşincilikten biraz daha uzaklaştıracaktır Liverpool ekibini. Hücumdaki Jo-Saha-Yakubu üçlüsü gayet tatminkar gözüküyor. Moyes’in sisteminde zaman zaman bu üçlüden ikisini kenarda görebiliriz, ancak çok büyük problem yaratacağını sanmıyorum bu durumun böyle bir menajer altında. Marouane Fellaini ve Mikel Arteta yeni nesil orta saha oyuncuları ve Fellaini bu yıl büyük bir adım daha atabilir. Savunmada Lescott’ın tutulması, takımın karakterini oluşturan diğer oyunculardan da fire verilmemesi Everton’ın öncekilerden kötü bir sezon geçirmesi için pek neden olmadığının göstergesi. Bu takımı Goodison Park’ta alt etmek yine çok zor olacak.

Sıkıldım…

7 Aston Villa
(Top Transfer: Fabian DELPH, Adam Olacak Çocuk: Fabian DELPH-89)

8 Tottenham Hotspur
(Top Transfer: Peter CROUCH, Adam Olacak Çocuk: Gareth BALE-89)

9 West Ham United
(Top Transfer: Luis JIMENEZ, Adam Olacak Çocuk: SAVIO-89)

10 Fulham
(Top Transfer: Bjorn Helge RIISE, Adam Olacak Çocuk: Matthew BRIGGS-91)

11 Sunderland
(Top Transfer: Lee CATTERMOLE, Adam Olacak Çocuk: Lee CATTERMOLE-88)

12 Wigan Athletic
(Top Transfer: Jordi GOMEZ, Adam Olacak Çocuk: James McCARTHY-90)

13 Bolton Wanderers
(Top Transfer: Sean DAVIS, Adam Olacak Çocuk: Chris BASHAM-88)

14 Blackburn Rovers
(Top Transfer: Gael GIVET, Adam Olacak Çocuk: Nikola KALINIC-88)

15 Stoke City
(Top Transfer: Dean WHITEHEAD, Adam Olacak Çocuk: Ryan SHAWCROSS-87)

16 Birmingham City
(Top Transfer: Christian BENITEZ, Adam Olacak Çocuk: Scott DANN-87)

17 Wolverhampton Wanderers
(Top Transfer: Ronald ZUBAR, Adam Olacak Çocuk: Sam VOKES-89)

18 Portsmouth
(Top Transfer: Frederic PIQUIONNE, Adam Olacak Çocuk: Joel WARD-89)

19 Burnley
(Top Transfer: Steven FLETCHER, Adam Olacak Çocuk: Richard ECKERSLEY-89)

20 Hull City
(Top Transfer: Stephen HUNT, Adam Olacak Çocuk: Jozy ALTIDORE-89)

2 thoughts on “Power Rankings: Premier League PART II”

  1. dayı bu delph leeds'ten geldi di mi ? fm'den öyle hatırlıyorum en azından ingiltere milli takımının değişilmezlerindendi 2020'li yıllarda fabian (?) delph.

  2. evet leeds'ten transfer, çok sağlam bi orta saha oyuncusu geliyor.. ben u19 takımıyla izlemiştim sanırım, o'neill iyi iş yapmışa benziyor.. zaten FM diyorsa….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *