“Futbolculuk Nankör Meslek”


Bildiğiniz üzere Felipe Massa’nın talihsiz kazası üzerine Michael Schumacher’in onun koltuğunu devralacağı söylenmişti. Sonrasında daha önce yine pistte yaşadığı bir boyun sakatlığını mazeret olarak gösterdi ve vazgeçti Schumi bu kararından. Eski günlerinde nadiren rastladığımız bir geri vitesti bu açıklama… Üzerine de piyasada Ferrari koltuğu için birbirini yiyecek eli yüzü düzgün onca pilot varken bir sadakat gösterildi ve yıllardır takımın test pilotluğunu yapan veteran Luca Badoer’e dönüldü. Serhan Acar’ı kaynak göstererek söylüyorum ki kendisi Dünya’nın çevresini 3 kez dolaşmış F1 aracıyla. Kaç futbol sahası büyüklüğünde alanı katettiğindense bahsetmedi takip edebildiğim kadarıyla.

Ben böyle bir vefa örneğine sıcak bakan kesimdeyim, ama bunu abartıp sezon sonuna kadar götürmek hem Badoer için, hem de Ferrari markası için yıpratıcı olacaktır. Belki, Valencia’nın aksine daha önce defalarca yarıştığı Spa-Francorchamps pistinde bir şans daha verilebilir bu Ferrari emekçisine. Bugün kötü yarıştı ve en basitinden bir Ferrari aracının pit alanında arkasından gelen bir araca yol vermesi gibi bir kareyi miras bıraktı bize… Çok hoş değil. Yine de kararı makul bulduğumu söyledikten sonra, bu seçim üzerinden Stefano Domenicali’ye sallamam pek mümkün görünmüyor. Ama ona karşı çok iyi hisler beslemiyoruz binlerce Tifosi olarak, ayağını denk alsın.


En geç Belçika sonrası da Marc Gene geçsin direksiyona en azından. Güldük, bitti. Tadında bırakalım… Diğer pilotlar da meslektaşları ağır eleştiriler alınca birer sevgi kelebeğine dönüşmüşler bir anda. Tabi korumak istemeleri kadar doğal bir şey yok Badoer’i. Fakat Lewis Hamilton gibi “Bence iyi iş yaptı, o kadar aradan sonra duvara çarpmayıp aracı pistte tutması bile takdir edilmesi gereken bir başarı” derseniz, bu da komik bir açıklama olur. Badoer’i esas kırabilecek açıklama da budur, iyi niyet taşısa da arkasında… Sonuçta bu adam yıllarca Ferrari’nin test pilotluğunu yapmış adam, sokaktan çevrilmiş herhangi bir adam değil. Ne kadar uzun süre yarışmamış da olsa, beklenen aracı sağ salim pistte tutması değil. Onu yıllarca yaptı ve iyi düzeyde yaptığı için sürekli oldu zaten… Onun kadar yetenekli olmasa da takım arkadaşı Heikki Kovalainen pilotlar arasında Badoer’in sıralama performansına en makul yaklaşan olmuş bence…

“I don’t know what else you could have expected. Sometimes the tyres warm up, or they overheat or they don’t warm up, and it’s much more complicated than a few years ago where they brought out tyres that worked straightaway in different conditions. I think that knocks the driver’s confidence very easily – if the tyres are not working 100 per cent you can’t push if you don’t feel you have the grip.”

Jarno Trulli de güzel konuşmuş:

“We are in the business and we all know how hard it is. People from the outside would probably expect more, but it is impossible honestly. I think he has to enjoy what he is doing and try to do his best step-by-step, because miracles do not happen like this. If miracles happen then we should save them for much more important things.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *