Formula 1 2010 – Sorunlar Çözüldü (mü?)

Sene başında FIA’nın kuralları değiştirmekte başına buyruk hareket etmesinden bahsetmiştik. 2009 sezonunda Formula 1 zaten yeterince kural değişikliğine uğramış ve kartlar yeniden karıştırılmıştı. Yaptırım gücünün iyice azaldığını hisseden Formula 1 Takımlar Birliği (FOTA), FIA’yı Formula 1’den çekilmek ve alternatif bir yarış serisi kurmakla tehdit etti. Başını Ferrari’nin çektiği bu grup geçtiğimiz hafta tekrar sakinleşti ve FIA ile anlaşmaya varıldı. Kısacası Formula 1 şu an için kurtulmuş gözüküyor.* Bernie Ecclestone dışında pek bir seveni olmayan FIA Başkanı Max Mosley, ekim ayında makamına veda edecek.

FOTA’nın bu son blöfüyle neye ulaştığına bir bakacak olursak:

  • Formula 1’i bölünmekten kurtaran, FIA başkanı Max Mosley’nın ekimdeki kongrede aday olmayacağını açıklaması oldu. Max Mosley’nin Formula 1 takımlarınca çok sevilmediği, birçok problemin de FIA’dan öte Max Mosley’nin kendi kişiliğiyle alakalı olduğu bilinen bir gerçekti. Mosley, hiçbir açıklamasında iğneleyici sözlerini esirgemedi. Basına yansıyan seks skandalından sonra bile kimse onu koltuğundan edemedi.
  • 2010 Formula 1 sezonunda puanlama sisteminin değişmeyeceği ve mevcut 10-8-6-5-4-3-2-1 sisteminde kalınacağını artık söylemek mümkün. Eğer sistem değiştirilecek olursa, bunda FOTA söz sahibi olacaktır.

  • Yeni bütçe kısıtlama paketi iptal edilecek. FIA’nın her sene takımlara getirdiği bütçe kısıtlamalarından özellikle şampiyonada iddialı takımlar şikayetçiydi.

Bu gelişmelerle Formula 1’de FIA’nın diktatörlügüne şimdilik son verildi ve demokrasi kazandı gibi gözükse de, Formula 1 hakkında endişelenmemek elde değil…

Formula 1’de takımları dışarıdan motor satın alan klasik takımlar ile her şeyi kendisi üreten ve otomobil endüstrisine hizmet eden fabrika takımları olarak ikiye ayırabiliriz. Klasik takımlardan ikisi (Williams F1 ve Force India) FIA ile çoktan anlaşmaya varmış, FOTA’nın ‘yeni seri kurarız’ blöfüne katılım göstermemişti. (Williams F1, astronomik harcamaların domine ettiği yeni F1 düzeninde BMW’den ayrıldığından beri şampiyonluğa aday bir otomobil yapamadı.) Fakat fabrika takımlarının tamamı bu güç gösterisine katıldı. Max Mosley de makamının bu son günlerinde, “Amacımız Formula 1’i otomobil endüstrisine yem etmemekti” şeklinde açıklamalarla biraz sempati toplamıyor değil.* Jordan F1, Sauber Petronas, Prost F1, Minardi ve niceleri… Klasik takımlar bir bir yok olurken, FOTA’nın yeni serisine ilgi göstermeyen ve olan biteni sadece uzaktan seyreden Frank Williams kendi tarzıyla fabrika takımlarına karşı ayakta durmaya çalışıyor.

Biz burada FIA yüzünden puanlama sisteminin değişmesinden rahatsızken, FOTA daha ileri gidip Formula 1’i yeni bir adla bize izlettirmeye kalktı. Ya da en azından bunun blöfünü yaptı. Olan bitende suçlu veya haklı bulmak neredeyse imkansız.

1 thought on “Formula 1 2010 – Sorunlar Çözüldü (mü?)”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *