Nicht Nur Eine Trikot-Farbe! Tabi…


“Weiß. Nicht nur eine Trikot-Farbe! Für eine echte NATIONAL-Mannschaft!”

Bu slogan 2006 Dünya Kupası arefesinde Almanya’nın çeşitli kesimlerinde sıkça duyulur olmuştu. Saldırının hedefi açıktı. Jürgen Klinsmann tarafından aday kadroya çağrılan siyahi oyuncu Patrick Owomoyela… 25 numaralı beyaz bir milli takım formasının hemen yanında yazıyordu yukarıdaki cümle: “Beyaz! Yalnızca bir forma rengi değil! Gerçek bir ULUSAL takım için!” Bu dahiyane sloganın fikir babası da elbette ki aşırı sağcı NDP Genel Başkanı Udo Voigt.


Bugün nihayet Alman Futbol Federasyonu ve Owomoyela’nın açtıkları davaya bir cevap geldiği haberini aldık. Voigt, iki kurmayı ile birlikte 3 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor. Aslında Owomoyela olayı pek de münferit sayılmaz, en azından Dortmund oyuncusu bu konuda yalnız değil. Gerald Asamoah, Marvin Matip ve alt liglerdeki birçok siyahi oyuncu benzer saldırılara maruz kalıyorlar. Bunu basın yoluyla biz öğrenebiliyoruz, ancak adli bir makama taşınmadan da geçiştiriliyor genelde…


Sadece futbolla sınırlı da değil bu. Sosyal hayatın yanında yamacındaki her insan hedef haline gelebiliyor. Geçen sezonun son yarışı sonrası, kendisini savunma konusunda motivasyon sorunları yaşasam da bunlardan biri de Timo Glock. Bildiğim kadarıyla, ki çok da ilgilenmem ama, Glock’un en azından yakın geçmişinde Neo-Naziler için sorun teşkil eden bir durum yok. Her ne kadar son yarış sonrası “Glock, you don’t look German, more like a Polish toilet cleaner” gibi bir hakaretle karşılaşmış olsa da, bu sadece bir hakaret. Kendisine tehdit mektupları yollayan, “Ailenin nerede oturduğunu biliyoruz, gaz odasına aitsiniz” diyenlerin temel mantığı gerçekten çok ilginç. Kızgınlıklarının sebebi, Glock’un yavaşlaması sonrası tarihte ilk kez siyahi bir pilotun F1 şampiyonluğuna erişmesi. Onların deyimiyle Glock, bu organizasyonun tarihine bir leke olarak geçecek bu talihsiz olayın faili.


Sinirlenmeyeyim diyorum da elimde değil. Aslında bu konuyu Mithat’a bıraksaydım da, güzelinden birkaç küfür gelseydi. Hatta Barış Özbek ve bilime inanan üniversite öğrencilerinden sonra yumurtanın fırçalanmayan tarafının yeni konuğu konusunda adres gösteriyorum. Bulun getirin o herifi!

2 thoughts on “Nicht Nur Eine Trikot-Farbe! Tabi…”

  1. Dünyadaki en aptalca sınıflandırma ırklara göre yapılandır herhalde. Ama insanların da bu kadar aptal olduklarını unutuyor bazen bu eşek kafam…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *