Türkiye’de Gol Atmak Zor!


Fenerbahçe’nin transfer ettiği La Liga Gol Kralı Dani Güiza’ya ait bu sözler, sizin de bildiğiniz üzere. Mateja Kezman da benzer açıklamaları geçen sezon başında yapmıştı. Ülkemize elit liglerden gelen tüm oyuncular oynamadan önce 25 atarım, 35 atarım düşünceleriyle geliyorlar. Kalite olarak diğer ligler ile aramızda bariz bir fark var, o su götürmez bir gerçek tabi. Ama Anadolu kulüpleri büyük takımlarla oynarken sürekli rakibi oynatmama düşüncesiyle oynuyorlar. Bu da tabi ki oyun kalitesini ve üretkenliği azaltıyor. La Liga’da Getafe’nin evinde Barca ile oynarken kapandığını hatırlamıyorum ben mesela. Futbol oynama çabası içerisinde bütün takımlar.

Bunlar gerçekler tabi ama kafamı kurcalayan şeyler de var. Semih geçen sene neredeyse maç başına 45 dakika oynayıp, 17 tane gol attı. Atan adam atıyormuş demek ki. Bu açıklamaları yapan oyunculara da bakmak lazım biraz. Kezman’ın kariyeri zaten düşüşe geçmişti geldiğinde. Chelsea-A.Madrid-Fenerbahçe. Aslında totalde başarısız görünse de oldukça önemli maçlarda golünü de attı Kezman. Ama istikrar yok tabi. Hele bazı maçlarda boş kalelere kaçırdıklarıyla Fenerbahçe taraftarının saç nüfusuna büyük bir darbe indirmişti. Güiza’nın da geçen yılki performansını görmezlikten gelirsek, pek de göz alıcı bir performansı yok. “İspanya’nın Zafer Biryol’u” diyen de oldukça fazla kişi var. Güiza da Hakan Şükür gibi galiba. Daha iki maç oldu bira-sigara ile efkar dağıtmalar, basına bu tip açıklamalarda bulunmalar, ilginç.

Ben 15 milyon euronun Güiza için oldukça uçuk bir miktar olduğunu düşünmekteyim. Orta sınıf bir forvet bence. Tahminim ligi 15 gol civarı bir istatistikle tamamlar. Ama daha önemlisi Şampiyonlar Ligi. Çünkü oyuncu ilk defa Avrupa Kupaları macerası yaşıyor. Bir Galatasaraylı olarak Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’nde oldukça başarılı olmasını istiyorum, umarım Güiza da verilen paranın karşılığını bir nebze de olsa verebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *