West Brom Kalıcı Olmak İstiyor


Premier League yeni bir Cech daha kazandı: Marek Cech. Kendisi benim çok da parlak olmayan anılarımı tazeledi, o yüzden biraz kırgınım. Ekim ayında, kasvetli bir İnönü gecesinde Beşiktaş’ın baskısından iyice bunalan Porto’da Tarik Sektioui’nin yerine girmişti oyuna, orta sahayı da toparlamıştı biraz olsun. Gol umudun Federico Higuain olunca, bu amaca ulaşman çok da kolay olmuyor. Nitekim 90. dakika gelmiş çatmış, Beşiktaş gol kaydına muvaffak olamamıştı. Yeni Açık’taki koltuğumdan kalkıp çıkış kapısına doğru ilerliyordum, maç bitmeden bunu yapmaya koyulmam içimdeki kötü hislerin göstergesiydi. Golleri kaçıran taraf biz olmuştuk daha çok, ama hala gol yemekten korkuyor, maçın o şekilde bitmesini umuyordum. O anda İnönü semalarında dolaşan sahipsiz bir top gördüm. Avrupa Kupası’nda bir Türk takımı maç yapıyorsa bu iyiye işaret değildir. Nitekim bu öngörü yanılmadı ve Ricardo Quaresma hiç beklemediği bir anda golle buluştu. Bense aza kanaat etmenin de yetmediği bir an yaşıyordum. Neyse ki bağışıklık var, oturup ağlardı başka takım taraftarı olsa.


İşte o Marek Cech yok pahasına gitmiş West Bromwich Albion’a. WBA, son dönemde mekik dokur oldu iki lig arasında. 2002’den bu yana dördüncü Premier League sezonuna hazırlanıyorlar şu anda. Kulübün mali durumu pek iç açıcı sayılmaz, bu nedenle gözden düşmüş oyunculara rağbet ediyorlar daha çok. Aston Villa’da beklentileri karşılayamayan Luke Moore’la 3 milyon pounda anlaştılar bu doğrultuda ilk iş olarak, geçen sezonun sonunu WBA’de getirmişti zaten. Savunmaya Heerenveen’den yapılmış ilave Gianni Zuiverloon da önemli işlere imza atabilir. Heerenveen’den babam çıksa yerim, affedersiniz. Sevdiğimiz, saydığımız Vliegende Nederlander de güzel değinmiş konuya vesselam. Curtis Davies’in Aston Villa’da geçen sezonun sonunu çok iyi oynaması ve Martin O’Neill’ın bu oyuncunun bonservisi için 8 milyon poundu gözünü kırpmadan vermesi piyango gibiydi WBA için. Ancak o para da yavaş yavaş suyunu çekti. Moore’un yanına vasat bir forvet daha ekleyip kapamasını bekliyordum transferi Baggies’in. Konuşulan isimler de Marcus Bent ve Shola Ameobi idi. Tam West Brom’un adamları yani.


Derken, bir anda Cech ismi düştü gündeme ve sadece 1,4 milyon pounda imzayı attırmayı başardılar Slovak oyuncuya. Benim beğendiğim bir oyuncu, takip etme fırsatı bulabildiğim kadarıyla. Sol bekte de forma giydi zaman zaman ama savunma ağırlıklı bir takımda bekten ziyade açık olarak görmemiz daha olası onu. Hatta ön libero görevini başarıyla yürüttüğünü de gördük, duyduk Slovakya Milli Takımı’nda. WBA’in birkaç takviyeye daha ihtiyacı olabilir, özellikle de istikrarsız Moore’un yanına. Ancak özellikle Davies transferinden gelen para onları yeni gelenler arasında en aktif takım yaptı transfer piyasasında. Hull City’nin Geovanni transferi var elle tutulur, belki bir de George Boateng. Stoke City’de o da yok. Yani yeni gelenler arasında bir takım kalacaksa o takım Baggies olacakmış gibi. Tabi Premier League bu, üst sıralarda olmasa bile alt sıralarda her zaman sürpriz var.

1 thought on “West Brom Kalıcı Olmak İstiyor”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *