Augustus vs. Penicheiro


Türk bayan basketbolu tarihi sadece iki takımdan ibaret diyebiliriz. Galatasaray o ünlü Andrea Stinsonlı, Korona Longinli, Derya Özyerli kadrosuyla doksanlı yılları domine etmişti. 2000 sonrasında ise Fenerbahçe inanılmaz bir performans sergiledi. Bu yıl ise Galatasaray’ın tekrar atılım yapmasıyla oldukça zevkli bir lig izledik. Avrupa’da da Euro Cup’ta üçüncülük yaşadı Galatasaray. Fenerbahçe ise oturmuş çok kaliteli kadrosuyla Euroleague’de çeyrek final oynadı. Beklenen final gerçekleşti ve iki ezeli rakip final serisi oynadı. Müthiş zevkli ve bir o kadar da çekişmeli olan seriyi Fenerbahçe 3-2 kazanarak şampiyon oldu.

Gelelim bu sezona… Galatasaray, kadrosuna oldukça kaliteli yerli oyuncular kattı. Yasemin Horasan, Tuğba Palazoğlu, Kübra Siyahdemir ve Bahar Çağlar’ı oldukça kaliteli, birinci sınıf oyuncular olarak niteleyebiliriz. Fenerbahçe’de ise bir hareketlilik yok Türk oyuncu açısından. Süper yıldızları Cappie Pondexter’ı ise Moskova’da göreceğiz önümüzdeki sezon. İki kulüp de WNBA’den iki süperyıldızla anlaştılar, bunlar Seimone Augustus ve Ticha Penicheiro. Kısaca bu iki oyuncuyu size tanıtmaya çalışacağım yazının ilerleyen bölümlerinde. Bu arada Galatasaray bir başka yıldız Taj McWilliams-Franklin’le de anlaştı ve ayrılan Petra Ujhelyi’nin yerini doldurmuş oldu.

Seimone Augustus’la başlayalım. Augustus 30 Nisan 1984 doğumlu, yani 24 yaşında. Üniversitede LSU forması altında inanılmaz bir performans göstererek 2006 yılında Minnesota Lynx tarafından 1. sıradan draft edildi. WNBA’in süper skorerlerinden biri. Şu an devam eden sezonda ise Minnesota Lynx forması altında 19.5 sayı ortalamasıyla oynuyor. WNBA tarihinde de çok önemli bir yere sahip Augustus. Kariyerinde sahip olduğu 21.5 sayı ortalamasıyla WNBA’de gelmiş geçmiş maç başına en fazla skor üreten oyuncu. Galatasaray bu müthiş transferle Euro Cup ve Türkiye Ligi’nin en önemli favorilerinden biri haline geldi.

Gelelim Fenerbahçe’ye. Oynadığı kısa sürede kulübün efsane oyuncularından biri haline gelen Pondexter’ı kaybettiler. Ama taraftarlar bunun üzüntüsünü bile yaşayamadan efsane oyuncu Ticha Penicheiro ile anlaşma yapıldığı açıklandı. 18 Eylül 1974 doğumlu oyuncu WNBA tarihinin en iyi oyun kurucusu olarak gösteriliyor. Toplamda 1978 ve maç başına 6.0 asist ortalaması ile tüm zamanlar listesinde zirvede olması da bunun en büyük göstergesi.

NBA oyuncularına benzetmek gerekirse Galatasaray Kobe Bryant’ı, Fenerbahçe Jason Kidd’i aldı diyebiliriz. Bu sezon en az geçen yılki kadar zevkli ve çekişmeli bir lig bekliyor bizi. Bu iki güzide kulübümüzün de Avrupa’da başarılı olmaları yüksek olasılık. Bakarsınız Beşiktaş da Candace Parker’ı alır, yeni bir yazı yazmak zorunda kalırım…

3 thoughts on “Augustus vs. Penicheiro”

  1. Haberi Sheed e güvenerek yazdım. Ticha Fenerbahçede diye desteklemişti beni ama biraz araştırma yaptım transfer kesin değilmiş galiba. Gelmezse bana çemkirmeyin sonra 😛

  2. bak ya.. ben ne anlarım bayan basketbolundan.. benim bildiğim bayan basketbolunda, beşiktaş’ın, botaş’ın yeri de vardır zaten, farklı bi şeyden bahsediyoruz 😛 bu arada ticha jason kidd ise, sue kim? steve nash deme sakın :)

    ticha konusunu bilmiyorum, sana da kesin demedim be hocam.. çıkar msn geçmişini, dökelim masaya 😉

  3. G.Saray ve F.Bahçe arasındaki bariz koç farkını bu yıl rahatça hissettik. Bir yanda hadi güzelimlerle, hadi kızımlarla basketbol oynatan Zafer Kalaycıoğlu, diğer yanda tatkitk tahtası üzerinden sanatını icra etmeye çalışan Cem Akdağ.

    Bu yılki gelenlere gidenlere bakınca ve bir de bu geçen yıl yaşanan deneyimi üstüne ekleyince G.Saray bir adım daha öne çıkıveriyor benim mantık terazimde.

    Bir F.Bahç taraftarıyım ama basketbolun doğrularının kazanması içiçn Zafer Kalaycıoğlu’nun alt edilmesini istiyorum ne yalan söyleyeyim. Sevemedim bir türlü onu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *