NBA DRAFT 2008


2008 yılı NBA draftı dün gece New York’ta yapıldı. Çok büyük bir sürpriz olmayan draftta ilk 10 sırada seçilen oyuncuları kısaca tanıyalım.
1. Sıra – Derrick Rose /Chicago Bulls:
Aslen Chicago doğumlu olan Rose’un Chicago tarafından seçilmesi çok da sürpriz olmadı açıkçası. NCAA Final-Four oynanmadan önce Beasley 1. sıra seçimi olarak görülüyordu ama Rose gösterdiği müthiş performans sayesinde 1. sıra seçimi oldu. İnanılmaz delici ve atletik Rose için her şey bu kadar parlak mı peki? Müthiş yönleri olduğu kadar zayıf yönleri de var oyuncunun. Şutu kesinlikle yeterli değil ve oyun zekasının da çok üst düzey olduğu söylenemez. Bana göre süperyıldız olma potansiyeli olmayan bir oyuncu. Vasatın üzerinde bir oyuncu olacağı kesin ama franchise player olmaktan çok uzak.
2. Sıra – Michael Beasley/Miami Heat:
İzlediğim kadarıyla Carmelo Anthony ile oyunları oldukça benzer. Çoğunlukla pota altından oynamayı seven bir oyuncu. Ribaund istatistikleriyle de bu göze batıyor zaten. Ama NBA’de 3 numara oynayacaksa handlingini, yüzü dönük oyununu ve şutunu bir kademe daha arttırması gerek. Oldukça potansiyelli bir oyuncu bana göre. Shawn Marion-Dwyane Wade ikilisi ile birlikte geçen sene yaşanan rezil sezonu unutturmaya çalışacak.
3. Sıra – O.J. Mayo/Minnesota Timberwolves:
Bana göre bu draftın yıldız olma olasılığı en yüksek oyuncusu. Oldukça delici ve atletik olan Mayo oldukça iyi bir şuta da sahip aynı zamanda. %40.7’lik üç sayı yüzdesi de bunun en büyük ispatı. Takasla Memphis yolunu tutan Mayo franchise player olma şansını da eline geçirdi böylelikle. Benim bu yılki Rookie of the Year adayım aynı zamanda.
4. Sıra – Russell Westbrook/Seattle SuperSonics:
Oldukça patlayıcı bir oyuncu ve beklediğimden de oldukça yukarıda seçildi açıkçası. Büyük olasılık PG olarak oynayacak Seattle’da. Oyun görüşü ve pas yeteneği çok üst düzey olmasa da yaptığı baskılı savunmayla rakip oyun kurucuları canından bezdireceği kesin.
5. Sıra – Kevin Love/Memphis Grizzlies:
Orta mesafe şutu çok iyi ve dış şutu da fena olmayan bir uzun Kevin Love. Ama sertlik açısından çok iyi durumda olduğunu söylememiz çok da mantıklı olmaz aslında. Nenad Krstic tarzı bir oyuncu olacağını düşünüyorum, draftın hayal kırıklıklarına da en büyük adaylardan biri. Bu arada Memphis tarafından draft edilen Love takasla Minnesota yolunu tuttu.
6. Sıra – Danilo Gallinari/New York Knicks:
Bana göre overrated oyuncu olan Gallinari’nin 6. sıradan seçilmesi oldukça ses getirdi. Ama New York Knicks tarafından seçilmesi de bir o kadar şaşırtmadı beni doğrusunu söylemek gerekirse. Son 10 yılını inanılmaz hatalar yaparak rezil bir halde geçiren takımın bana göre bu draftta da eli boş kaldı. Bazı mock draft sitelerinde Hidayet Türkoğlu ile aynı tarz oyuncu olduğunu iddia eden yazıları görmem göz sağlığım hakkında bir doktora gitme ihtiyacını hissettirdi bana. Düşünceme göre ulaşabileceği düzey vatandaşı Andrea Bargnani’nin ulaşabildiği düzeyi geçmeyecektir. Coach D’Antoni ve Baba Gallinari’nin 80’li yıllarda Milano forması altında aynı takımda olması da rastlantı olmasa gerek.
7. Sıra – Eric Gordon/L.A Clippers:
İyi potansiyele sahip bir swingman. Cuttino Mobley’i yedeklemesini bekliyorum bu yıl. Şutunun çok istikrarsız olması da kafalarda soru işareti bırakmıyor değil. Ama kendini gösterebileceği ve geliştirebileceği bir takım olan Clippers tarafından seçilmesi de oldukça büyük bir şans aslında. Şutunu düzelttiği ve istikrarlı hale getirdiğinde çok iyi bir oyuncu olma olasılığı oldukça yüksek.

8. Sıra – Joe Alexander/Milwaukee Bucks:
3 veya 4 numara oynayabilen Alexander, beyaz olmasına rağmen inanılmaz atletik bir oyuncu. Mock draft sitelerinde profilini gezdiğimizde kafasının çember seviyesini geçtiği kolunu çembere sokarak yaptığı smaçlar oldukça göz kamaştırıcı. Atletik olduğu kadar da çok sert bir oyuncu. 4 numara için ince olduğundan 3 numara oynaması daha olası. Orta mesafe şutu fena olmasa da dış şutu oldukça yetersiz. Ama renkli bir oyuncu olduğu kesin.

9. Sıra – D.J. Augustin/Charlotte Bobcats:
Michael Jordan tarafından yapılmış garip bir seçim daha. Fiziğinin oldukça zayıf oluşu büyük bir eksi. Örnek vermem gerekirse T.J. Ford örnek olarak gösterilebilir. Raymond Felton gibi kısa bir guard varken bu seçimin yapılması çok da anlamlı değil aslında.

10. Sıra – Brook Lopez/New Jersey Nets:
Bu draftın en iyi uzunlarından biri. 2.13’lük fiziği ve sertliği seven yapısıyla takım savunmasını güçlendirebilecek bir oyuncu. İlk 5’te seçilmesini beklerken bu sıraya kadar düşmesi beni oldukça şaşırttı. Gelişimini sürdürerek vasatın üzeri bir uzun hale gelmesi kesin gibi. Ama All-Star seviyesine ulaşması oldukça zor gibi görünüyor. Pota altı yumuşak olan Nets için de seçilebilecek en uygun oyuncuydu bana göre de.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *