Grup D – İspanya


Turnuvaların asla kazanamayan favorisinde değişen pek de bir şey yok. Avrupa’nın en kaliteli liglerinde oynayan oyuncularıyla İspanya, yine gizli favori olarak ön planda. Ancak, bu senaryoya fazlasıyla alışkın İspanyollar’ın Seleccion’a inancının tam olduğunu söylemek güç. Turnuvanın en yaşlı antrenörü Luis Aragones, büyük ihtimalle son kurşununu kullanacak bu turnuvada. Reyes’le yaşadığı ırkçılık tabanlı dialogun ardından çok yıpranan Aragones, son dönemde de Raul tercihiyle sorgulanıyor. Eleme gruplarına ard arda gelen Kuzey İrlanda ve İsveç mağlubiyetleriyle başladıktan sonra, Aragones Raul’e artık ihtiyacı olmadığını beyan etmiş, aldığı bu risk ona 9 maçta 25 puan olarak geri dönmüştü. Raul’ün yokluğundaki İspanya’nın performansı olağanüstü gözükse de, bu tür eleme başarılarına fazlasıyla alışık İspanyollar. Ancak yıllardır noktayı gerektiği gibi koyamıyorlar.

2006 Dünya Kupası birçok kişi için beklentilerin tavan yaptığı turnuvaydı. Fabregas, Iniesta, Luis Garcia, Reyes gibi oyuncular çok revaçtaydı. Bu oyuncuların eskilerle oluşturduğu harman, başarıyla sonuçlanmalıydı mantıken. Ancak sözkonusu takım İspanya olunca işler kağıt üzerinde öngörüldüğü gibi yolunda gitmeyebiliyor. Bu turnuvada Raul’ün eksikliğinin hissedileceği genel görüş. Zira Real’in kaptanı sezonu müthiş formda geçirdi, adeta ikinci baharını yaşadı. Onurlandırmak için bile kadroda bulundurabilirdi onu Aragones. Yedek kulübesindeki bir Raul’den çekinmiş olmalı. Bu sezonu Raul’ün aksine sakatlıkların etkisiyle kötü geçiren David Villa, birçok ismin güvenini kazanmış “El Nino”nun partneri olmaya aday. Mallorca’yla altın sezonunu geçirip gol krallığına ulaşan Güiza ve kadronun en büyük sürprizi olarak gösterilen Zaragozalı Sergio Garcia da diğer alternatifler. Sergio Garcia, Aragones’in alt yaş kategorilerinde öğrencisi olmanın avantajını yaşıyor belki de. Zira, takımı Zaragoza için sadece 4 gol kaydına muvaffak olabildi, Zaragoza ise küme düşmekten kurtulamadı. Yine de tüm antipatime karşı, bu sezon Fowler’dan bu yana 20 gol barajını aşan ilk Liverpool santrforunun meziyetlerini kabul etmem gerekir.


Savunma sahasında yaşanan sıkıntılar İspanya’nın ipini çeken unsurların başta geleniydi önceki turnuvalarda. Her ne kadar kötü bir sezonu geride bırakmış olsa da Puyol’ün kalitesini tartışmak yersiz. Aragones’in darmaduman olmuş Valencia savunmasına bu kadar prim verip Albiol-Marchena ikilisinden vazgeçmemesi de enteresan. Marchena’nın onbirde çıkabileceği dahi konuşuluyor. Göbekte Puyol’e eşlik edecek isim ise daha önce sağ bek olarak kullanılmış Sergio Ramos olacak muhtemelen. Ancak bu yıl yaşanabilecek savunma problemlerini minimize edecek güçte bir orta sahaya sahipler. Senna, Xavi, Iniesta, Fabregas gibi oyuncular arasında yapılacak tercih çok kritik olacak. Ancak 4 oyuncu da takım savunmasına yardımcı isimler. Bu sezon Villarreal’i ikinciliğe taşıyan Senna ile yılların tecrübesini barındıran Xavi arasındaki forma mücadelesi de zevk verecek. Ancak bu orta sahada David Silva’nın da yer bulabilmesini umuyorum. Şans bulursa turnuvaya damgasını vurabilecek bir isim. Eskilerden Etxeberria ve Alfonso’yu hatırlatıyor. Seleccion’da böyle oyuncular için her zaman bir yer vardır. “Peki tüm bu geniş kadro, bu sene kupayla tanışabilecek mi?” sorusuna cevap vermek güç. Kişi başına 600 bin Euro olan primlerin belki bir katkısı olabilir.

1. Iker Casillas, Real Madrid CF
2. Raúl Albiol, Valencia CF
3. Fernando Navarro, RCD Mallorca
4. Carlos Marchena, Valencia CF
5. Carles Puyol, FC Barcelona
6. Andrés Iniesta, FC Barcelona
7. David Villa, Valencia CF
8. Xavi Hernández, FC Barcelona
9. Fernando Torres, Liverpool FC
10. Cesc Fábregas, Arsenal FC
11. Joan Capdevila, Villarreal CF
12. Santi Cazorla, Villarreal CF
13. Andrés Palop, Sevilla FC
14. Xabi Alonso, Liverpool FC
15. Sergio Ramos, Real Madrid CF
16. Sergio García, Real Zaragoza
17. Daniel Güiza, RCD Mallorca
18. Álvaro Arbeloa, Liverpool FC
19. Marcos Senna, Villarreal CF
20. Juanito Gutiérrez, Real Betis Balompié
21. David Silva, Valencia CF
22. Rubén De La Red, Getafe CF
23. Pepe Reina, Liverpool FC

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *