Grow Up My Friend, Grow Up!

Kazaam “The Rapper Genie” sahnelere geri dönmüş sonunda. Beklemiyor da değildik hani. Temelde Kobe’ye giydirmiş “Kobe, Tell Me How My Ass Tastes” adlı eserinde. Şimdi, şu yaptığını neresinden tutsam elimde kalıyor. Yine de bazı bahaneleri var. Eser dedim de piyasaya süreceği bir şey değil sonuçta bu, rap müziğin bir parçası olan freestyle yaptığı. New York’ta bir kulüpte sahneye davet ediliyor, o da “You know how I be, last week Kobe couldn’t do without me” diye başlıyor. Kobe’nin tecavüz davası sonrası Shaq’in konu hakkında konuştuğunu öğrenince “Shaq’in yaptığı gibi yattığımız kadınlara susması için para ödememiz gerekiyormuş” minvalinde bir şeyler söylediğini biliyoruz. Bu, Shaq’in evliliğini bitirmiş dediğine göre. Hadi bakalım. Shaq’in taşlamalarının diğer bir adresi de Patrick Ewing. Ve tabi ki Kareem Abdul-Jabbar, bir de Shaq’in kendi testisleri. Kobe’ye “Bensiz olabileceğini mi düşünüyordun?” dedikten sonra, “Bu Pat Ewing’in benden fazla yüzüğünün olması gibi” diyor. Bu benzetme yetmiyor, “Ya da Kareem’in benden daha iyi olduğunu söylemesi gibi” diye ekliyor.“Everyone that knows Shaq knows two things about me: One, that I’m a rapper, and two, that I’m a comedian. When I played with Kobe, me, him, Brian Shaw, J.R. Rider, we had freestyle sessions all the time… All in fun and we said crazier stuff than that. If I hurt anyone’s feelings, I apologize.”

Bu çekimler TMZ.com’da yayınlandıktan sonra, Shaq’in kendini savunduğu açıklaması da bu. Her şeyden önce benim takip edebildiğim yıllarda Shaq’in eski takım arkadaşları hakkında söylediği ilk olumlu cümleye tanık olduk bu açıklamada. Bunun dışında da benim nazarımda bir önemi yok bu açıklamanın. Belki alkol almıştı, belki rap müziğinin doğası gereği yaptığı şey normal karşılanmalı. Ancak Shaq’in yıllardır unuttuğu şey bir rapper ya da bir film yıldızı olmadığı, aksine bir basketbolcu olduğu. Tabi, kendini nasıl görmek istiyorsa öyle görmekte özgür. Ancak, bir sporcu olarak saygı görmek istiyorsa, bu yaptıklarına bir yerde son vermesi gerekiyor. Zira, kendisini kıyasladığı adamlara bakıyorum. NBA’in gelmiş geçmiş en büyük uzunlarına. Bill Russell, 36 yaşında böyle bir şey yapmadı. Hakeza Kareem, hiçbir zaman oturaklı kişiliğini bozmadı. Shaq’ten iyi olduğunu iddia ettiğini de düşünmüyorum ilaveten. Oyunculuğuyla saygı görecektir ileride de. Dört tane de yüzüğü olacak parmağında ki en azından bu yüzüklerin üçünün kazanılmasında başrolü oynadığını kabul etmek gerekir. Ancak, Shaq’in saha dışında yaptıkları oyununu gölgeliyor şu aralar.


Ben onu takip ettiğim yıllar boyunca tutarsız bir adamdı Shaq. Örnekse, aynı takımdayken medya üzerinden binlerce lütufta bulunduğu isimlere takımdan ayrıldığı gibi dil uzatmaya başlaması. Penny Hardaway ile başladı, sonrasında Kobe’ye “clown” dedi, “joke” dedi falan. Derken, geçen hafta Stephen Smith’e vermiş olduğu röportajda Kobe’nin MVP ödülünü kazanmasına sevindiğini, onunla gurur duyduğunu falan söylemiş. Bu hafta ise aynı adamı evliliğinin yıkılmasının baş sorumlusu olarak gördüğünü kendi ağzından duyuyoruz. “Neden gurur duyuyorsun o zaman bu adamın başarılarıyla arkadaşım?” diye sormazlar mı adama. Phil Jackson, Pat Riley, Magic Johnson, Patrick Ewing, Kareem Abdul-Jabbar gibi hall-of-famerlara da sataştı Shaq. Geçen sezon Phoenix’e takası ardından Ricky Davis’e ve Chris Quinn’e de. Dilinin ulaştığı yerler geniş bir spektrum oluşturuyor yani. Ama dediğim gibi ileride bu çevrede saygı duyulan bir adam olacaksa 36 yaşına geldiğini fark edip, bunlara bir son vermesi, kısacası çenesini bir an önce kapatması gerekiyor. NBA tarihinin en büyük pivotlarından birine yakışan, Kobe’ye onsuz yapamadığını Konferans Finali’ndeki Suns-Lakers kapışması sonrası söyleyebilmesidir. Hadi inşallah!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *